WRZESIEŃ

27 września 2019 r.

WYCIECZKA DO STADNINY KONI

     27 września przedszkolaki z oddziału „0” uczestniczyły w zajęciach przyrodniczo-edukacyjnych w stadninie koni „Wrzosy” w Ksanach, należącej do Państwa Krystyny i Przemysława Janowskich. Dzieci kolejny już raz miały możliwość skorzystać z lekcji jazdy konnej pod czujnym okiem instruktora. Po wrażeniach jeździeckich przyszła pora na zwiedzanie stajni. Starszaki dowiedziały się jak pielęgnować konie i jak utrzymywać je w dobrej kondycji i zdrowiu, co konie lubią jeść i w jaki sposób odbywa się ich karmienie. Z przyniesionych przez dzieci jabłek i marchewek przygotowano smaczny posiłek dla koni. Pobyt w stadninie zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek. Słowa podziękowania kierujemy do Państwa Krystyny i Przemysława Janowskich za serdeczne przyjęcie przedszkolaków.

Autor: Ewa Cabaj

zdjęcia

26 września 2019 r.

ZAWÓD POLICJANT -  KTO TO TAKI ?

     26.09.2019 r. w Publicznym Przedszkolu w Opatowcu odbyło się spotkanie z  panem policjantem. Niezwykły gość odwiedził najmłodszą grupą ,,SMERFY’’. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pan policjant przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniał numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przypominał również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Niektóre przedszkolaki zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Bardzo pouczające były scenki sytuacyjne, w których dzieci chętnie brały udział. Wspólne zdjęcie było zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty.     

Autor: Lucyna Wieczorek

 

26 września 2019 r.

SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

     Dnia 26 września przedszkolaków odwiedziła Pani pielęgniarka. Dzieci z oddziału „0” dowiedziały się m.in. jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Pani pielęgniarka objaśniła, jak należy poprawnie myć ręce i dlaczego powinniśmy dbać o ich czystość. Zainteresowane tematem przedszkolaki zadawały wiele pytań, na które Pani pielęgniarka chętnie i wyczerpująco odpowiadała. Dzieci również chętnie odpowiadały na pytania naszego gościa, dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami. Udzielając odpowiedzi na pytania wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia i czystości. Na zakończenie otrzymały niespodzianki - naklejki dzielnego pacjenta. Serdecznie dziękujemy Pani pielęgniarce za ciekawe i pouczające spotkanie.

Autor: Ewa Cabaj

zdjęcia

24 września 2019 r.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

Europejski Tydzień Sportu to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promowanie aktywności fizycznej i sportu na poziomie lokalnym, regionalnym i europejskim.  Tegoroczne hasło akcji to:  BeActive (Bądź aktywny).  

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu do aktywności fizycznej zachęcał uczniów autor i bohater książki „Ciekawość następnego dnia” -  Maciek Hawrylak.  W trakcie spotkania Pan Maciej przedstawił wspaniałą prezentację multimedialną, ukazującą swój niezwykle oryginalny sposób na życie, które jest przepełnione niezliczoną ilością pasjonujących podróży. W czasie swoich rowerowych wypraw i samotnych ekspedycji nasz  gość odwiedził 56 państw, pokonując 230 tysięcy kilometrów.

„Często zdarzało się, że w dzień na suchej drodze upajałem się pięknymi widokami
i rozkoszowałem chwilą, dzień później walczyłem z zimnem, opadami, mgłą i wiatrem. Kształtowało to moją odporność i umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji. Poznawałem samego siebie i granice swoich możliwości” – wspominał bohater spotkania.
I dalej ciągnął swoją opowieść: „Siedząc na plecaku w dobrym ochronnym ubraniu, owinięty w folię ratunkową, czekałem, drzemiąc po trochę, aż zacznie świtać.”

Wielkim przeżyciem dla pana Macieja był udział w zawodach triathlonowych: w 1985 roku o „Wielką Nagrodę Niemiec” oraz w 1987 roku w zawodach rozgrywanych w Alabamie (USA),
w czasie których zdobył tytuł wicemistrza świata w Douppel-Iron Man Triathlon.
Pan Maciej pokonał wówczas 9,2 km wpław, 360 km rowerem i 84 km podwójny bieg maratoński w czasie 24 godzin i 16 minut.

Historia Pana Macieja jest o tyle niezwykła, że po latach podróży wrócił on w rodzinne strony. Kupił jedyny pozostały budynek w Zimnych Wodach (w którym niegdyś znajdowała się szkoła) i uratował wioskę od zapomnienia. Jedynymi jej mieszkańcami jest 4 osobowa rodzina Hawrylaków.

zdjęcia

24 września 2019 r.

#sprzątaMY

               W piątek 20 września, kiedy na całym globie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach akcji #sprzątaMY zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, przystąpiono do porządkowania polskich lasów. Do akcji ochoczo włączyli się też uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu. Przygotowane przez Nadleśnictwo Pińczów worki na śmieci, szybko zapełniły się odpadami. W trakcie akcji pracownicy Nadleśnictwa Pińczów przypomnieli też uczniom, że również na co dzień mogą dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania. 

zdjęcia

22 września 2019 r.

UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE W CZARKOWACH

     22 września 2019 roku w Czarkowach przy Pomniku Zwycięstwa Legionów odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 105. rocznicę chrztu bojowego 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich.

     Obchody rozpoczęła polowa msza święta pod przewodnictwem ks. Dziekana Marka Małczęcia. W uroczystości udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu oraz harcerze 14. Buskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Lucjana Skrzyńskiego działającej przy szkole, a także służby mundurowe, politycy i władze samorządowe.

     Bitwa zwana korczyńską rozegrała się między 16 a 23 września 1914 roku. Była to kilkugodzinna potyczka plutonu legionistów dowodzonego przez Czesława Młota-Fijałkowskiego z dwoma szwadronami rosyjskiej kawalerii.

    Celem niedzielnego spotkania pod pomnikiem było kształtowanie postawy patriotycznej wśród dzieci i młodzieży, jak i pokazanie wydarzeń, które zapisały się na kartach naszej Ojczyzny.

     Po mszy świętej złożono wieńce oraz zapalono pamiątkowe znicze. Zaś o oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra imienia Jana III Sobieskiego. Uroczystości uświetniły występy przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie.

Autor: Anna Kaczmarczyk

zdjęcia

13 września 2019 r.

BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA

     Rozpoczynający się rok szkolny to bardzo dobra okazja aby przypomnieć dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. 13 września w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna droga do przedszkola” naszych przedszkolaków odwiedzili: przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji oraz pracownicy PSB Mrówka w Kazimierzy Wielkiej.
     Pani Policjant przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz jak zachowywać się, gdy spotkamy nieznajomego psa. Udzieliła instruktażu, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, zwłaszcza tam, gdzie nie ma chodnika oraz przejść dla pieszych. Zwróciła uwagę na to, że bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo jest noszenie elementów odblaskowych. Pani Policjant przypomniała również jak bezpiecznie podróżować samochodem. Dzieci zobowiązały się do przestrzegania wszystkich zasad i przekazywania ich innym uczestnikom ruchu drogowego, zwłaszcza rodzicom, którzy powinni pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
     Po wykładzie teoretycznym przyszła pora na praktykę. Oprócz zapoznania się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach dzieci utrwalały prawidłowe przechodzenie przez jezdnię po specjalnie przygotowanej macie imitującej przejście dla pieszych. Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zabawie, odpowiadały na zadawane pytania i dzieliły się przemyśleniami, za co na zakończenie spotkania zostali obdarowywani przez Mrówkę i Delfinka odblaskowymi kamizelkami i opaskami oraz drobnymi upominkami. Nie zabrakło również słodkości, które od razu zostały zjedzone.
Serdecznie dziękujemy naszym gościom za pouczające spotkanie!

Autor: Ewa Cabaj

zdjęcia

8 września 2019 r.

HOŁD ODDANY POLEGŁYM 

 PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ NA TERENIE GMINY OPATOWIEC

 

            Uroczystości obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz 105. rocznicy bitwy pod Ksanami odbyły się 8 września 2019 r. w godzinach popołudniowych, pod  pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września 1939 r. oraz Partyzanta 1939-1945 r. w Ksanach. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta polowa, odprawiona przez ks. Dziekana Marka Małczęcia.

            Oficjalną część uroczystości rozpoczęto hymnem państwowym. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec  - Sławomir Kowalczyk przypomniał wydarzenia jakie miały miejsce na tych ziemiach przed 80. laty. Podkreślił, że za ofiarność jesteśmy poległym winni pamięć. Pan Burmistrz zaznaczył, że coroczne obchody są świadectwem tej pamięci. Szczególnie podziękował za obecność licznych pocztów sztandarowych m.in. Szkoły Podstawowej w Opatowcu, Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, harcerzom 14. Buskiej Drużyny Harcerskiej Wielopoziomowej im. Lucjana Skrzyńskiego działającej przy Szkole Podstawowej w Opatowcu ze swoim sztandarem oraz sztandarem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

            Licznie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów  i zapaliły znicze. Uroczystości zakończono wzruszającym programem słowno - muzycznym, zaprezentowanym przez uczniów ze szkół z Opatowca oraz Krzczonowa.

            Na zakończenie, sołtys Ksan – Pan Jarosław Szumilas w imieniu mieszkańców wsi, podziękował wszystkim przybyłym za obecność i godne upamiętnienie wydarzeń z tamtych lat.

autor: Anna Kaczmarczyk

zdjęcia

 

02 września 2019 r.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

 

W dniu 2 września 2019 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Opatowcu miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2019/2020.


Uroczystości przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec – Pan Sławomir Kowalczyk, który poinformował wszystkich zebranych o zmianie na stanowisku Dyrektora placówki. Dotychczasowy Dyrektor – Pani Elżbieta Szczęsna – Kusak została oddelegowana z dniem 1 września 2019r. na stanowisko Wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach, a na stanowisko pełniącego obowiązki Dyrektora został powołany Pan Grzegorz Kozioł.


Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec – Pan Sławomir Kowalczyk pogratulował byłej Pani Dyrektor zaszczytnego awansu, a Panu Grzegorzowi Koziołowi życzył wielu sukcesów i udanego roku szkolnego.


W dalszej części Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego – Pan Grzegorz Kozioł zwrócił się do uczniów, rodziców i nauczycieli informując zebranych o awansie Pani Elżbiety Szczęsnej – Kusak. W stronę Pani Wizytator nowy Dyrektor skierował serdeczne podziękowania za wszystko, co dla tej szkoły zrobiła, życząc jej przy tym wielu sukcesów w nowej pracy.
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Opatowcu przypomniał także wszystkim zebranym o odejściu Pani Ireny Kłos i Pani Barbary Niedzieli z dniem 1 września 2019 r. na zasłużoną emeryturę. Powitał on również nowych nauczycieli naszej placówki  - ks. Adama Dziadka i Panią Beatę Tkacz.


Następnie Dyrektor – Pan Grzegorz Kozioł, cytując słowa Stefana Żeromskiego: „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”, zwrócił się do uczniów, którym życzył jak najlepszych wyników w nauce, rozwijania zainteresowań i zdolności. Pan Dyrektor złożył także życzenia wytrwałości i satysfakcji  w nowym roku szkolnym wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.

autor: Małgorzata Żydowska, Zofia Sobczyk

 

zdjęcia