LISTOPAD

27 listopada 2019 r.

ZABAWA ANDRZEJKOWA

      W dniu 27 listopada 2019 roku uczniowie klas IV - VIII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczyli w wyjątkowej zabawie andrzejkowej. Dzieci brały udział w przygotowanych specjalnie na ten wieczór wróżbach. Każdy uczestnik zabawy był ciekaw co czeka go w przyszłości i jak będzie miał na imię wybranek lub wybranka jego serca. Mnóstwo emocji towarzyszyło uczniom w trakcie wyboru odpowiedniego serca lub karteczki z wróżbą. Dzieci przez kilka godzin tańczyły przy rytmach dyskotekowych przebojów, które wybrali najstarsi uczniowie naszej szkoły, czyli chłopcy z klasy VIII. Dla wszystkich uczestników zabawy czekały w klasach słodkie poczęstunki przygotowane przez rodziców. Po udanej zabawie wszyscy z uśmiechem na ustach wrócili do swoich domów zastanawiając się czy wróżba, którą wylosowali tego wieczoru spełni się.

zdjęcia

26 listopada 2019 r.

Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie,
Którego w kalendarzu, być może nie znajdziecie.
Lecz wiedzą o nim dzieci, i to już nie od dzisiaj
Dziś święto nad świętami:
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

     26 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto najlepszego przyjaciela dzieci - Pluszowego Misia, który od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem nie tylko najmłodszych. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Dla dzieci to nie tylko pluszowa przytulanka - to ,,ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy, często niezastąpiony. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka, który towarzyszył im przez cały dzień. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone, bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. Na początku przedszkolaki wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, a następnie  zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Ważnym punktem naszej uroczystości była wizyta pani Małgosi z biblioteki szkolnej, która przeczytała dzieciom kilka przygód Kubusia Puchatka. Po śniadaniu wszystkie grupy zebrały się na korytarzu i rozpoczęła się wspólna zabawa przy muzyce. Były zagadki, quizy, pląsy i tańce. Po pełnej uśmiechu zabawie dzieci wróciły z przyjaciółmi - Misiami do swoich sal, gdzie czekała na nie jeszcze jedna niespodzianka - smaczne „Misie-Lubisie”. Ten dzień w przedszkolu minął w atmosferze radości i wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Autor: Ewa Cabaj

zdjęcia

 

15 listopada 2019 r.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
„KSIĄŻKA, KTÓRĄ WARTO PRZECZYTAĆ”.

     Dnia 15 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego w ramach „Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych”.
Uczniowie w dowolnej formie plastycznej mieli wykonać wymarzoną przez siebie okładkę książki, którą warto przeczytać. Głównym celem tego konkursu było zachęcenie do czytania książek oraz rozwijanie wyobraźni, a także umiejętności wypowiedzi artystycznej wśród dzieci i młodzieży. Przy ocenie prac komisja konkursowa zwracała uwagę na: oryginalność okładki, walory artystyczne, sposób ujęcia tematu oraz samodzielność wykonania.
     Podczas uroczystego apelu p.o. Dyrektor Grzegorz Kozioł pogratulował wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tym konkursie oraz zapoznał zebranych z jego wynikami.
W gronie nagrodzonych znaleźli się:


I kategoria wiekowa  (uczniowie klas I - III)

I miejsce – Weronika Pudo

II miejsce – Gabriel Maj

III miejsce – Jakub Bomba

II kategoria wiekowa (uczniowie klas IV - VI)

I miejsce – Nicola Kłos

II miejsce – Filip Teter

III miejsce – Małgorzata Krupa

III kategoria wiekowa (uczniowie klas VII - VIII)

I miejsce – Martyna Jachna

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

zdjęcia

11 listopada 2019 r.

101. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

 

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole już w piątek 8 listopada, przyłączając się do akcji „Szkoła do hymnu”, zorganizowanej w całej Polsce, a także poza jej granicami, z inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. O symbolicznej godz. 11:11 cała społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Opatowcu  wspólnie odśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
Następnie uczniowie klasy VI oraz członkowie szkolnego zespołu wokalnego zaprezentowali program artystyczny pt. „Radosna Niepodległa”, w czasie którego zebrani wysłuchali wielu pieśni i piosenek patriotycznych towarzyszących Polakom w drodze do wolności.

W dniu 11 listopada 2019 roku odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których uczestniczyli również harcerze 14 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej im. Lucjana Skrzyńskiego, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu oraz Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Opatowcu.
Jak co roku uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona przez ks. Ireneusza Zycha w kościele p.w. św. Jakuba w Opatowcu. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni, z pocztami sztandarowymi na czele, przemaszerowali  przy dźwiękach strażackiej orkiestry dętej z Kociny pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym szczególnym miejscu oficjalną część obchodów rozpoczęła Dyrektor Instytucji Kultury Beata Adamczyk, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk.

Następnie delegacje z gminy i powiatu złożyły pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego biało-czerwone wiązanki i zapaliły znicze, oddając cześć i hołd bohaterom walczącym o Niepodległość. Ksiądz proboszcz Ireneusz Zych zainicjował modlitwę w intencji poległych w walkach o Niepodległą Polskę. Na zakończenie harcerze i uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Opatowca zachęcali wszystkich do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych, rozdając zebranym mini-śpiewniki. W atmosferze  zapadającego nad Wisłą zmroku szczególnie wzruszająco zabrzmiały nasze pieśni narodowe.  Uroczystość zakończyła się przemarszem pocztów sztandarowych na Rynek przy dźwiękach pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry z Kociny. W tym czasie drużyna harcerzy z Opatowca tradycyjnie udała się  na cmentarz z I wojny światowej, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty.

zdjęcia 1

zdjęcia 2

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     W Zespole Szklono - Przedszkolnym w Opatowcu przeprowadzono lekcję biblioteczną dla przedszkolaków,  zorganizowaną przez panią bibliotekarkę Małgorzatę Żydowską. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem, do którego zaprowadziły dzieci, pluszowe zabawki przyniesione przez panią Małgosię.

     Zdecydowana większość przedszkolaków była po raz pierwszy w szkolnej bibliotece. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i obejrzeć czytelnię. Dowiedziały się jak zbudowana jest książka, jakie rodzaje książek mamy w bibliotece, oraz jak stać się jej czytelnikiem.

     Spotkanie w bibliotece nie mogło obyć się bez głośnego czytania. Dzieci wysłuchały bajeczki "Gang Słodziaków". Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. 

Autor: Lucyna Wieczorek

zdjęcia