GRUDZIEŃ

AKCJA CHARYTATYWNA - „ZBIERAM NAKRĘTKI - POMAGAM”

     W  grudniu 2019 roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu podczas corocznej szkolnej akcji „Zbieram nakrętki - pomagam", zebrali 135,5 kg plastikowych nakrętek. Dzięki tej akcji mała Maja z zespołem Downa z Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” będzie mogła skorzystać z leczenia i rehabilitacji. Dzięki temu wzrośnie jej szansa na rozwój ruchowy, emocjonalny i społeczny.

Samorząd Uczniowski nadal koordynuje akcję zbierania nakrętek, a kolejna zbiórka już w maju 2020 roku. Pomagajmy wspólnie nadal.

 

20 grudnia 2019 r.

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

       Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Tegoroczne Jasełka odbyły się 20 grudnia, a przygotowali je uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego: od najmłodszych przedszkolaków, po młodzież z klasy VIII.  Na widowni zasiadło wielu wspaniałych gości: p. Sławomir Kowalczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec, p. Michał Szczerba – Radny Powiatu Kazimierskiego, p. Jarosław Naporowski – Dyrektor MOPS, p. Beata Adamczyk – Kierownik Instytucji Kultury, p. Elżbieta Szczęsna Kusak – Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach; byli Dyrektorzy Szkoły: p. Stanisław Gwiazda, p. Krystyna Ciepichał, p. Mirosław Gajda oraz Emerytowani Nauczyciele.

      Przedstawienie pt. „Ach, co za Noc” było wyjątkowe. Dzieci występowały w pięknych strojach aniołków, Józefa, Maryi, króli, pasterzy, owieczek, owczarka, niedźwiedzi. Radośnie śpiewały kolędy i recytowały przygotowane role. Uroku inscenizacji dodała gra na instrumentach uczniów z klasy III (Weronika Pudo – gitara, Jakub Bomba – keyboard, Gabriel Maj – keyboard) oraz wspólny śpiew pieśni o Bożym Narodzeniu, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Widać było łzy wzruszenia i aktorzy otrzymali zasłużone, głośne oklaski. Po udanym występie p.o. Dyrektor Szkoły Grzegorz Kozioł oraz obecni na uroczystości Goście pogratulowali aktorom świetnego przedstawienia i złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Ksiądz Proboszcz Parafii Rogów Adam Dziadek czytając fragmenty Pisma Świętego zakończył całą uroczystość, zapraszając do radości, miłości i pokoju płynącego z betlejemskiego złóbka.  

„Aby Święta Bożego Narodzenia przyniosły radość,

pokój oraz wzajemną życzliwość.

By stały się źródłem wzmacniania ducha”

Autor: Katarzyna Szczerba

zdjęcia

 

17 grudnia 2019 r.

,,SMERFY’’ PRZEDSTAWIAJĄ MUSICALOWE JASEKA

     Tradycją naszego przedszkola są coroczne jasełka przygotowywane przez naszych najmłodszych aktorów pod opieką wychowawczyni.  Nie inaczej było w tym roku: 17 grudnia 2019 r. o godzinie 9.00 w pięknie udekorowanym holu przedszkola, zebrali się: Pan Dyrektor Grzegorz Kozioł, ksiądz Adam  Dziadek,  nauczyciele, uczniowie oddziału przedszkolnego i ich rodzice. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy.

       Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami.

     Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Puentą biblijnej historii stały się słowa starej kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki (...)". Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń księdza  Adam Dziadka, a następnie w świątecznych nastrojach wszyscy udaliśmy się do sali w której odbyło się klasowe spotkania opłatkowe.

Autor: Lucyna Wieczorek

 

6 grudnia 2019 r.

WYCIECZKA DO KRAKOWA KLAS IV I V

     W dniu 6 grudnia 2019 r. uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu pojechali na wycieczkę do Multikina w Krakowie celem obejrzenia filmu pt."Kraina Lodu 2". To urocza opowieść, która wzbudza w widzach potężne emocje. W tej niezwykłej i wzruszającej historii magia przeplata się z rzeczywistością i wydarzyć może się wszystko. Film dostarczył młodym widzom całej masy wzruszeń, opowiadając o wartości rodziny i poświęceniu dla innych. Znalazło się też miejsce na chwilę zadumy nad destrukcyjną potęgą strachu i ignorancji. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wymieniali się opiniami na temat obejrzanego filmu i jednogłośnie stwierdzili, że czas spędzony w kinie był dla nich niezwykłym przeżyciem. Po zakończonym seansie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się na Rynek, gdzie mogli podziwiać wspaniałe ozdoby i dekoracje świąteczne. Dzięki znakomitej pogodzie uczniowie zwiedzili Sukiennice, Wawel i usłyszeli oczywiście hejnał mariacki wygrywany co godzinę z wieży kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przez trębacza. Podczas wizyty na Wawelu dzieci odwiedziły kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie spoczywa marszałek Józef Piłsudski – Patron naszej szkoły. Marszałkowi zgodnie z jego wolą towarzyszy gliniana urna z ziemią z grobu matki Marii z Bilewiczów Piłsudskiej, pochowanej podobnie jak serce marszałka na wileńskiej Rossie. W przedsionku tej krypty, w sarkofagu po lewej stronie pochowany jest prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią. Uczniowie uczcili pamięć zmarłych w ciszy i skupieniu. Po długim, edukacyjnym spacerze wszyscy udali się na ciepły obiad, aby zregenerować swoje siły. Wyjazd do Krakowa był dla uczniów prezentem od św. Mikołaja, który przygotował także dla wszystkich uczestników słodkie prezenty.

zdjęcia

5 grudnia 2019 r.

OBCHODY   DNIA    PATRONA - LEKCJĄ     PATRIOTYZMU

    Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu odbyły się dnia 5 grudnia br. Społeczność szkolna w tym dniu uczestniczyła w różnorodnych zajęciach, które przybliżyły postać Marszałka i  znaczenie jego działalności dla narodu polskiego. Obchody Dnia Patrona w tym roku zostały zorganizowane przez nauczycieli języka polskiego i historii. Chcąc uczcić pamięć o Wielkim Polaku – „Dziadku” -  uczniowie klas I-VIII,  pod czujnym okiem wychowawców, przystąpili do konkursu wiedzy o Patronie. Pytania dotyczyły faktów z życia zawodowego i prywatnego Naczelnego Wodza i  pozwoliły całej społeczności szkolnej lepiej poznać sylwetkę tego wspaniałego człowieka. Nad prawidłowym przebiegiem działań czuwał p.o. Dyrektor szkoły - Pan Grzegorz Kozioł, który na zakończenie quizu wręczył przewodniczącym wszystkich klas pamiątkowe dyplomy. Kolejnym punktem obchodów było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W ten sposób społeczność uczniowska oddała szacunek i uczciła pamięć o Józefie Piłsudskim. Obchody Dnia Patrona zakończył przemarsz całej społeczności szkolnej pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie przy współudziale harcerzy oddano hołd Marszałkowi, zaśpiewano wspólnie pieśń pt. „Legiony”  i zapalono znicze.

 

3 grudnia 2019 r. 

SMERFY NA SPOTKANIU Z MIKOŁAJEM


     Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała w serduszka przedszkolaków niepokój i pytanie: czy uda się Mikołajowi dotrzeć do Pacanowa? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do nas wraz ze Śnieżynkami. Zaraz po śniadaniu 3 grudnia 2019 r. najmłodsza grupa przedszkolna ,,Smerfy’’ razem wychowawczynią panią Lucyna Wieczorek i rodzicami udała się do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Na miejscu przywitał nas Koziołek Matołek, następnie dzieci wraz z rodzicami i paniami udały się na warsztaty mikołajkowe pt.,,Każdy może zostać Świętym Mikołajem”. Dzieci dekorowały pierniczki, śpiewały piosenki i brały udział w różnych konkursach.

Po wspólnych zabawach, pojawił się ze swoim workiem Święty Mikołaj.

Niecodzienny gość rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu.


A kiedy pożegnaliśmy Mikołaja na twarzach dzieci jeszcze przez długo gościł uśmiech i szczęście. Szkoda tylko, ze ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku...

Autor: Lucyna Wieczorek

zdjęcia