LISTOPAD

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole już w środę 10 listopada, przyłączając się do akcji „Szkoła do hymnu”, zorganizowanej w całej Polsce, a także poza jej granicami, z inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki. Podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn narodowy o godzinie 11.11.

Natomiast w dniu 11 listopada 2021 roku odbyły się uroczyste gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których uczestniczyli harcerze 14 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej im. Lucjana Skrzyńskiego, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu oraz Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Opatowcu.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Opatowcu  przez proboszcza parafii – ks. Grzegorza Szlenka oraz proboszcza parafii Rogów - ks. Adama Dziadka. Po nabożeństwie, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek OSP z terenu gminy Opatowiec, poczty sztandarowe, harcerze, radni oraz licznie zgromadzeni Mieszkańcy w uroczystym przemarszu udali się pod strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatowcu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. 

Oficjalną część obchodów rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie Pan Sławomir Kowalczyk - Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał o działaniach niepodległościowych podejmowanych w naszej Ojczyźnie oraz walkach toczonych na terenie naszej gminy.

Na zakończenie harcerze i uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Opatowcu zachęcali obecnych do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych, rozdając zebranym mini-śpiewniki. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła strażacka orkiestra dęta z Kociny, która zaprezentowała kilka pięknych utworów patriotycznych. Obchody tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości zakończyła defilada Pocztów Sztandarowych uczestniczących w uroczystości. Kilka dni wcześniej harcerze oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowcu przygotowali piękne kotyliony, które rozdali społeczności naszej gminy podczas uroczystych obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

10 listopada 2021 r.

„SZKOŁA DO HYMNU”

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

10 listopada 2021 roku o godz. 11.11 grupa 45 uczniów (z klas V, VI i VII) na sali gimnastycznej odśpiewała hymn narodowy.

Ze względów epidemicznych w akcji tej nie mogła uczestniczyć cała szkoła, jednak pozostali uczniowie wspólnie z nauczycielami o tej samej godzinie odśpiewali hymn w miejscach upamiętniających Patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

zdjęcia

 

SUKCESY NATALII WRÓBEL

Natalia Wróbel – uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu została potrójną laureatką konkursów patriotycznych.

Pierwszy, w którym wzięła udział to 8. Świętokrzyski Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej, który odbył się 21.10.2021 r. w Pacanowie. Natalia wykonała pieśń pt."Już dopala się ogień biwaku”. Zdobyła III miejsce w swojej kategorii. Gala finałowa wraz z wręczeniem nagród miała miejsce 8.11.2021 r. w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

W Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Śpiewamy dla Ciebie Polsko” 2021 organizowanym przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Natalia zdobyła III miejsce. Wystąpiła w kategorii klas IV-VIII, w której rywalizowała aż z 90 uczestnikami. Konkurs odbywał się online, a nagranie jest dostępne tutaj.

Natalia Wróbel zajęła również III miejsce w I Świętokrzyskim Konkursie Piosenki i Pieśni Niepodległej – Staszów 2021. Eliminacje konkursowe także przebiegały online, a uroczysta gala finałowa odbyła się w Staszowskim Ośrodku Kultury 10.11.2021 r., gdzie Natalia miała zaszczyt wystąpić jako laureatka konkursu.

Natalii Wróbel oraz opiekunowi muzycznemu Wiesławowi Tomalowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

zdjęcia

 

5 listopada 2021 r.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Dnia 05.11.2021 r. najmłodsza grupa przedszkolna wzięła udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach.

W tym dniu do przedszkola dzieci przybyły,  przebrane w piękne bajkowe stroje. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki  i  zabawy ruchowe.

Przypomnieliśmy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Autor teksu: Lucyna Wieczorek.

zdjęcia