zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |

Wrzesień

 

25 września 2015

 MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

    W dniu 25 września 2015 roku ciekawa nowinek techniki i eksperymentów naukowych grupa osiemnastu uczniów gimnazjum wraz z opiekunkami: Elżbietą Szczęsną-Kusak, Barbarą Niedzielą, Małgorzatą Nowakowską,  wybrała się do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców, gdzie uczelnie wyższe, instytuty naukowe otwierają swoje drzwi na szerszą publiczność.

    Nasza grupa naukowców  odwiedziła: Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja i Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica, gdzie miała okazję brać udział i czynnie obserwować  warsztaty prowadzone przez studentów. Podczas pokazów, symulacji, wykładów  zaprezentowano czym jest nauka i czym się na co dzień zajmuje. W ciekawy  i efektowny sposób dowiedzieliśmy się, że nauka może być fascynująca i niezwykle wciągająca.

    Specyficzną cechą Ogrodu Doświadczeń jest usytuowanie wystawy edukacyjnej w przestrzeni parkowej - wszystkie urządzenia znajdują się na świeżym powietrzu. W tym niezwykłym miejscu mogliśmy eksperymentować z falami elektromagnetycznymi od ultrafioletu po podczerwień. Obserwować płonące fale oraz pierwiastki w różnych reakcjach chemicznych, dokonać pomiaru prędkości dźwięku, zapoznać się z działaniem noktowizorów i kamer na podczerwień.

    Z wielkim zainteresowaniem poznawaliśmy stanowiska dotyczące: mechaniki, akustyki oraz optyki. W miłym nastroju i w atmosferze zabawy spędziliśmy czas w Ogrodzie Doświadczeń. Po wypełnieniu ankiety dotyczącej pracy naukowców i zaobserwowanych eksperymentów, zostaliśmy obdarowani gadżetami oraz wręczono nam Dyplom Młodego Naukowca.

    W Uniwersytecie Rolniczym czekała nas miła niespodzianka. Z bliska i namacalnie zapoznaliśmy się z niezwykłymi gatunkami gadów. Fajnie było podotykać kolorowych węży, kameleonów i żółwi. Białe jeże okazały się bardzo sympatyczne. Nasze zainteresowanie wzbudziły również preparaty płazów. Rozpoznawanie ryb nie sprawiło uczniom żadnej trudności, w nagrodę mogliśmy spałaszować reklamowe krówki. Warsztaty laboratoryjne pozwoliły na wykonanie prostych doświadczenia np. oznaczenie pH roztworów, wykrycie skrobi.

    Na Akademii Górniczo-Hutniczej poczuliśmy się jak prawdziwi studenci i wysłuchaliśmy ciekawego wykładu - „Co fizycy widzą w chmurach?”. Bardzo spodobały się wszystkim pokazy kriogeniczne z ciekłym azotem.

    Prawdziwy hit wycieczki to zdecydowanie wizyta w Wydziale Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej gdzie ogromna grupa ludzi chciała odwiedzić Laboratorium Wysokich Napięć, naszej grupie udało się to i mogliśmy być świadkami grających  w rytm muzyki piorunów, które zdumiały i zachwyciły wszystkich wspaniałymi efektami świetlno-dźwiękowymi. Olbrzymie wrażenie na uczniach zrobił generator napięć udarowych i transformator Tesli wytwarzający napięcie 650000V. Pokazy wyładowań piorunowych, iskrowych i poślizgowych to widowiskowe pokazy, które zawsze robią piorunujące wrażenie, w przypadku naszej grupy naukowców nie było inaczej. Na tym wydziale równie fascynujący pokaz połączony z wykładem dotyczył lewitacji magnetycznej   z wykorzystaniem nadprzewodnika.

    Ostatecznie, zmęczeni i głodni podążyliśmy do odwiecznego celu każdej wycieczki szkolnej - McDonalda. Tym razem pałaszowanie ulubionych smakołyków nie było nam dane. O północy młodzi naukowcy nie powinni jeść, a raczej spać o czym nas poinformowały zamknięte drzwi. Nie popsuło nam to jednak humorów i z satysfakcją zagryzając paluszki powróciliśmy do domu.

zdjęcia

 

25 września 2015r

CYLKICZNE WYJAZDY NA BASEN DO KAZIMIERZY WIELKIEJ

      W piątek odbył się pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd na basen do Kazimierzy Wielkiej. Uczniowie kl. II i kl. III Szkoły Podstawowej podczas tych lekcji  doskonalili naukę pływania, którą rozpoczęli w młodszych klasach.
Zajęcia w tym  roku będą odbywały się regularnie co dwa tygodnie.
Wszystkich  chętnych zapraszamy  do zgłaszania się do pani K. Maj, I. Kłos oraz M. Kościółek.

 

25 września 2015r.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Corocznie w ostatni piątek września przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie w zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona też zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest również okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

W tym roku po raz pierwszy w obchody tego święta włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowcu. Wszyscy przygotowali plakaty i kolorowe balony z tabliczką mnożenia, którymi specjalnie na ten dzień ozdobili klasy i szkolne korytarze.

zdjęcia

20 września 2015r.

UROCZYSTOŚCI W CZARKOWACH

101. ROCZNICA PIERWSZYCH BOJÓW LEGIONÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Obchody 101. rocznicy Pierwszych Bojów Legionów Józefa Piłsudskiego odbyły się 20 września 2015 roku w Czarkowach przed Pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego”.

To z Czarków o północy 22 września wyruszył na stacjonujących w Szczytnikach Kozaków oddział Władysława Beliny-Prażmowskiego. Zaskoczony nieprzyjaciel poniósł spore straty, ale nazajutrz ruszył do kontrataku. Do najbardziej krwawego starcia doszło właśnie pod Czarkowami. 12 legionistów zostało rannych. Wydarzenie to stało się przesłaniem do powstania pomnika legionów, którego protektorem był sam marszałek. 12 lutego 1928 roku powstał w Pińczowie Komitet Budowy Pomnika Zwycięstwa pod Czarkowami. Odsłonięto go w czternastą rocznicę boju - 23 września 1928 roku w obecności prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.

Obchody z 20 września 2015r. rozpoczęły się wystawieniem posterunku honorowego przy pomniku oraz odegraniem hymnu narodowego. Po Mszy Świętej polowej złożono wieńce oraz zapalono znicze w hołdzie poległym.


Na uroczystość przybyli: Sławomir Kowalczyk - Wójt Gminy Opatowiec, Michał Szczerba -  Radny Powiatu Kazimierza Wielka, członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Zwycięstwa Legionów, goście, mieszkańcy Gminy Opatowiec i Gminy Nowy Korczyn.

W uroczystości wzięli, jak co roku, udział: poczet sztandarowy 14-tej Buskiej Drużyny Harcerskiej im. Lucjana Skrzyńskiego działającej w Zespole Szkół w Opatowcu, poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Starym Korczynie i Zespołu Szkół w Nowym Korczynie oraz poczty straży pożarnej z okolicznych wiosek gminy Nowy Korczyn. 

Obecni wysłuchali przemówień okolicznościowych oraz montażu słowno – muzycznego
w wykonaniu uczniów PSP w Starym Korczynie.

zdjęcia

13 września 2015r.

76. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

13 września 2015 roku  pod Pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939 – 1945 w Ksanach odbyły się uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Harcerze oraz delegacja uczniów z Zespołu Szkół w Opatowcu wzięli udział we Mszy Świętej polowej. Po okolicznościowych przemówieniach harcerze złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz zapalili znicze ku pamięci poległych podczas bojów w latach 1939 - 1945.
Następnie gimnazjaliści zaprezentowali przygotowany na tę okazję montaż słowno-muzyczny.

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uczniów:
Wiesław Tomal, Alicja Witkoś-Kłos, Anna Kaczmarczyk.

zdjęcia

08 września 2015r.

 

 MECZ POLSKA - SZWECJA

   Ósmego września duża grupa uczniów z Zespołu Szkół w Opatowcu kibicowała reprezentacji Polski w meczu ze Szwecją. Spotkanie odbyło się na stadionie "Korony" w Kielcach. Na trybunach zasiadło  ponad 11 tysięcy osób. Mecz wzbudził ogromne emocje, zarówno wśród zawodników, jak i nas gorących kibiców każdego zespołu. Chociaż żadna z drużyn nie zaznała zwycięstwa to mecz dla każdego zespołu jawił się jako szansa poprawy swojej sytuacji w tabeli rozgrywek. Zafundowano nam piękne widowisko na wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że takie mecze będzięmy mieli przyjemność oglądać jeszcze nie jeden raz.

zdjęcia

 

1 września 2015 r. 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Pierwszego września rozpoczął się rok szkolny 2015/2016. Na uroczystość złożyły się: msza święta  oraz oficjalny apel .
Do zgromadzonych uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i rodziców z życzeniami dobrego, spokojnego i bezpiecznego roku szkolnego zwrócił się Wójt Gminy Opatowiec - pan Sławomir Kowalczyk  oraz pani dyrektor Elżbieta Szczęsna–Kusak.
Pani dyrektor pogratulowała naszym uczennicom sukcesu, który osiągnęły podczas wakacji. Dziewczęta Nikola Wróbel, Nikola Kozioł i Emilia Kozioł zostały laureatkami
42 Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej – Kielce 2015. Nasza solistka zajęła I miejsce, natomiast duet sióstr zajął II miejsce. Wokalistki otrzymały "Złotą i Srebrną Jodłę”. Gratulujemy sukcesu!

zdjęcia